برگزاری کارگاه توانمند سازی اعضای طرح حکمت دانشجویان دانشگاه مازندران با حضور مدیر امور مبلغان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه ها برگزاری جلسه ستاد اقامه نماز دانشگاه مازندران در آغازین روزهای سال 1397 حضور و سخنرانی رهبر معظم انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی در آغاز سال ۱۳۹۷ پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۷ برگزاری مراسم فاطمیه در دانشگاه مازندران به همراه ویژه برنامه «مهمان مادر» مراسم وداع با شهید گمنام بیانیه 22 بهمن:بیانیه هیات رییسه دانشگاه مازندران به مناسبت فرارسیدن یوم الله 22 بهمن به منظور هم افزایی و هماهنگی فیما بین دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی با موسسه تحقیقاتی وزارت دفاع:نشست هماهنگی دفتر نمایندگی وزارت دفاع با مرکز هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاه مازندران کارگاه دانش افزایی اساتید با موضوع نوگرایی دینی در اندیشه امام خمینی(ره) در دانشگاه مازندران حجت الاسلام رحیمیان در پنجمین نشست مدیران گروه های آموزشی وروسای دانشکده های دانشگاه مازندران: نقش ما در تربیت نیروهایی که صلاحیت اداره کشور را داشته باشند بسیار حایز اهمیت است

دانشجویان مسلمان ترکیه رؤیای حجاب را بربادرفته می‌دانند

 


دانشجویان مسلمان ترکیه رؤیای حجاب را بربادرفته می‌دانند

درحالی که دانشگاههای ترکیه از ورود دانشجویان محجبه به فضای دانشگاه امتناع کرده و حزب حاکم عدالت و توسعه با تهدید به ممنوعیت فعالیت رو به رو شده است، بسیاری از دانشجویان محجبه مسلمان رؤیای داشتن حجاب در دانشگاه را کنار گذاشته و خود را برای مقاومتی طولانی آماده می‌کنند.

به گزارش خبر دانشگاه پايگاه اطلاع رساني نهاد،به نقل از رویترز، عایشه سکرسی دانشجوی 20 ساله گفت: همه امیدوار بودند ، من تصور می کردم می توانم تحصیلاتم را براساس آموزه های دینی خود دنبال کنم، اما پس از وقایع اخیر تمام امید من از بین رفت.

 

پارلمان ترکیه در ماه فوریه قانونی را مبنی بر رفع ممنوعیت حجاب در دانشگاهها تصویب کرد، قانونی که این امکان را برای دانشجویان محجبه مسلمان فراهم می کرد در فضای داخلی دانشگاه نیز حجاب داشته باشند، درحالی که این اقدام با مخالفت نخبگان سکولار این کشور از جمله فرماندهان نظامی، قضات و رؤسای دانشگاه رو به رو شد که آن را نشانه اسلام در زندگی عمومی و تهدید به ارزشهای سکولار تلقی می کردند.

 

بسیاری از دانشگاهها هنوز هم این قانون جدید را اجرا نکرده و به دانشجویان محجبه اجازه ورود به دانشگاه را نمی دهند، حتی بدتر از آن دادستان کل کشور دادخواستی به دادگاه ارائه کرده و خواستار ممنوعیت فعالیت حزب عدالت و توسعه این کشور شده و علت آن را از بین بردن سکولاریسم ذکر کرده است.

 

در اسفندماه سال گذشته، دادستان کل ترکیه علیه حزب عدالت و توسعه شکایت کرد و علاوه بر آنکه خواستار ممنوع شدن فعالیت این حزب اسلامگرا شد از دادگاه قانون اساسی خواست  71 نفر از اعضای حزب حاکم ترکیه از جمله "عبدالله گل" رئیس جمهور و "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر این کشور را به مدت پنج سال از مشاغل دولتی محروم کند. دادگاه قانون اساسی هم تصمیم گرفته به این شکایت رسیدگی کند.

 

حجاب پس از کودتای نظامی 1980 در ساختمانهای عمومی، دانشگاه ها، مدارس، ساختمانهای دولتی در این کشور که بیشترین جمعیت آن را مسلمانان تشکیل داده ممنوع شد.

 

بسیاری از آن وحشت دارند که دادگاه علیه حزب حاکم حکمی صادر کند و این حکم تمام امیدها و آرزوهای مسلمانان محجبه را نابود کند