جلسه تخصصی واکاوی اجرائی شدن عفاف و حجاب در دانشگاه باتاکید بر چالش های پیش رو برگزاري دوره آموزش مجازي بهانه وصل در ايام ماه مبارك رمضان بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها: مراسم معنوي احياءليالي پر فيض قدر در آستانه فرا رسیدن سالروز حماسه غرور آفرین عملیات بیت المقدس برگزار شد:مراسم گرامی داشت آزادسازی خرمشهر برگزاری پنجاه و پنجمین نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه مازندران با موضوع «نقش اخلاق حرفه ای در ارتقا جایگاه دانشگاه» برگزاری کارگاه توانمند سازی اعضای طرح حکمت دانشجویان دانشگاه مازندران با حضور مدیر امور مبلغان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه ها

دانشجویان مسلمان ترکیه رؤیای حجاب را بربادرفته می‌دانند

 


دانشجویان مسلمان ترکیه رؤیای حجاب را بربادرفته می‌دانند

درحالی که دانشگاههای ترکیه از ورود دانشجویان محجبه به فضای دانشگاه امتناع کرده و حزب حاکم عدالت و توسعه با تهدید به ممنوعیت فعالیت رو به رو شده است، بسیاری از دانشجویان محجبه مسلمان رؤیای داشتن حجاب در دانشگاه را کنار گذاشته و خود را برای مقاومتی طولانی آماده می‌کنند.

به گزارش خبر دانشگاه پايگاه اطلاع رساني نهاد،به نقل از رویترز، عایشه سکرسی دانشجوی 20 ساله گفت: همه امیدوار بودند ، من تصور می کردم می توانم تحصیلاتم را براساس آموزه های دینی خود دنبال کنم، اما پس از وقایع اخیر تمام امید من از بین رفت.

 

پارلمان ترکیه در ماه فوریه قانونی را مبنی بر رفع ممنوعیت حجاب در دانشگاهها تصویب کرد، قانونی که این امکان را برای دانشجویان محجبه مسلمان فراهم می کرد در فضای داخلی دانشگاه نیز حجاب داشته باشند، درحالی که این اقدام با مخالفت نخبگان سکولار این کشور از جمله فرماندهان نظامی، قضات و رؤسای دانشگاه رو به رو شد که آن را نشانه اسلام در زندگی عمومی و تهدید به ارزشهای سکولار تلقی می کردند.

 

بسیاری از دانشگاهها هنوز هم این قانون جدید را اجرا نکرده و به دانشجویان محجبه اجازه ورود به دانشگاه را نمی دهند، حتی بدتر از آن دادستان کل کشور دادخواستی به دادگاه ارائه کرده و خواستار ممنوعیت فعالیت حزب عدالت و توسعه این کشور شده و علت آن را از بین بردن سکولاریسم ذکر کرده است.

 

در اسفندماه سال گذشته، دادستان کل ترکیه علیه حزب عدالت و توسعه شکایت کرد و علاوه بر آنکه خواستار ممنوع شدن فعالیت این حزب اسلامگرا شد از دادگاه قانون اساسی خواست  71 نفر از اعضای حزب حاکم ترکیه از جمله "عبدالله گل" رئیس جمهور و "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر این کشور را به مدت پنج سال از مشاغل دولتی محروم کند. دادگاه قانون اساسی هم تصمیم گرفته به این شکایت رسیدگی کند.

 

حجاب پس از کودتای نظامی 1980 در ساختمانهای عمومی، دانشگاه ها، مدارس، ساختمانهای دولتی در این کشور که بیشترین جمعیت آن را مسلمانان تشکیل داده ممنوع شد.

 

بسیاری از آن وحشت دارند که دادگاه علیه حزب حاکم حکمی صادر کند و این حکم تمام امیدها و آرزوهای مسلمانان محجبه را نابود کند