چاپ        ارسال به دوست

سالانه 13000 استاد در دوره دانش افزایی شرکت می‌کند/ 1200 فعالیت فرهنگی در کنار طرح ضیافت اندیشه برگزار شده است

خبرنگار مأوا در گفتگویی با رئیس مرکز هم اندیشی استادان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها از کیفیت در طرح ضیافت اندیشه سال ۹۶ و همچنین نحوه آغاز این طرح انجام داده است که متن آن در زیر آمده است.

طرح ضیافت اندیشه ابتدا در چه سالی آغاز و چگونه شروع شد؟

این فعالیت ابتدا چون در ماه مبارک رمضان شروع شد عنوان «ضیافت اندیشه» به آن دادند بعداز آن که به صورت عمومی در دانشگاه ها نیز برگزار شد عنوان طرح ضیافت اندیشه به آن اطلاق شد.

البته این طرح مخصوص ماه مبارک رمضان نیست و چون در ایام سال خصوصا بیشتر در ایام تابستان برگزار شده است.

ایام ماه مبارک رمضان بسیار برای این طرح مفید است چراکه در خلوص و صفای آن یادگیری نیز برای اساتید بسیار شیرین تر می شود بسیاری از دانشگاه ها این طرح را در مشهد مقدس و یا حتی کربلای معلی به صورت ده روز برگزار می کنند.

 

چه سرفصل یا عناوینی برای این طرح در نظر گرفته شده است؟

اندیشه سیاسی و مبانی انقلاب، معرفت شناسی و علم دینی، تعلیم و تربیت اسلامی، اخلاق حرفه ای، تاریخ تمدن و علم 5 گرایشی است که طبق مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزار می شود و ما از همان ابتدا تنوعی به این گرایش ها دادیم و در واقع به هرکدام از این گرایش ها سه نوع سر فصل نوشتیم و موضوعات مختلف را ذیل این عنوان ها پوشش بدیم.

در سال 96 ما 5 دوره اضافه کردیم که در قالب معرفت شناسی دو رشته ی جریان شناسی روشنفکری دینی در ایران معاصر و غرب شناسی در بحث اخلاق حرفه ای که گرایش دیگر ما هست اخلاق پزشکی و اخلاق مهندسی اضافه کردیم در دوره تعلیم و تربیت اسلامی دوره ی مهارت ها و سبک زندگی اسلامی را افزودیم که در طی چندین ماه گذشته کارگروه های ویژه ای برای این سرفصل ها تنظیم شده و هم مدرسان برای این دروس جدید ارائه شده.

دانشگاه به چه صورت می توانند این دروه ها را برگزار کنند؟

دفاتر نهاد در دانشگاه ها از طریق سایت ضیافت اندیشه درخواست های خود را به ما اعلام می کنند و ما براساس زمانبدی انجام شده این دوره ها را در دانشگاهی که متقاضی باشند برگزار کنند.

ایا آمار کلی از اینکه تا کنون پس از 5 سال از آغاز این طرح چه تعداد اساتید شرکت کرده اند وجود دارد و شما آنالیز کرده اید؟

براساس بررسی های که از آغاز سال 90 تا پایان سال 95 انجام شده است 81261 نفر در این دوره ها شرکت کرده اند که اگر امار تکراری ها را از این تعداد کم کنیم قریب به 60000 نفر استاد شرکت داشته اند که تعداد دوره ها نیز 2320 دوره بوده است که در دانشگاه ها ی مختلف برگزار شده است که فقط در سال 95تعداد 576 دوره برگزار شده است.

اساتیدی که در این دوره ها شرکت میکنند چه امتیازی را کسب می کنند؟

خب طبق ایین نامه ارتقاء اساتیدی که بخواهند در سطح بالا تدریس کنند و ارتقاء پیدا کنند باید غیر از تخصصی که دارند تخصص فرهنگی نیز فرابگیرن که این دوره های دانش افزایی این کار را انجام می دهد البته ما 200 نفر از اساتید برجسته هم داریم که به بالاترین درجه یعنی استاد تمامی رسیده اند اما هنوز در این دوره ها با اشتیاق شرکت می کنند.

هر ساله چه تعداد ظرفیت پذیرش دارید؟

ما هرساله 13000نفر استاد شرکت کننده داریم که حدود 49 درصد استادیار، 13درصد دانشیار و بقیه مربی که بیشترین افراد را استادیارها تشکیل می دهند.
براساس جنسیتی هم در سال 95 حدود 86 درصد آقایان و 32 درصد خانم ها بوده اند.

آیا در کنار کلاس های تدریس برنامه ای هم وجود دارد؟

بله ما فقط در سال 95 حدود 1200 برنامه فرهنگی نظیر دیدار با خانواده شهدا، نشست های هم اندیشی، اردوهای یکروزه خانوادگی، مسابقات کتابخانی و دیگر برنامه های فرهنگی وجود داشته است.

ساداتی نژاد در پایان گفت: امروز (چهارشنبه) نشست مدرسان دوره های دانش افزایی را با حضور ریاست محترم نهاد برگزار می کنیم که بسیار حائز اهمیت است.


١٨:٤٩ - 1396/03/15    /    شماره : ١٣٠٩١    /    تعداد نمایش : ١٠٠خروج