با حضور مسوولان دانشگاهی و جمع کثیری از بازنشستگان دانشگاه:کانون مهر بازنشستگان دانشگاه مازندران راه اندازی شد مسول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ماندران در پنجمین دور نشست هیات رییسه دانشگاه با اعضای هیات علمی در دانشکده علوم انسانی: رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع عظیم و پرشکوه بسیجیان در ورزشگاه یکصد هزار نفری آزادی برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم توسط هیات مذهبی محبان الحسین دانشگاه مازندران سیزدهمین جلسه اساتید روحانی عضو هیات علمی دانشگاه مازندران در پی عملیات ترویستی اهواز صادر شد:بیانیه‌ هیات رییسه دانشگاه مازندران پیام رهبر معظم انقلاب در پی حادثه تروریستی در اهواز:دستگاه‌های مسؤول دنباله جنایتکاران را تعقیب و به پنجه قضایی بسپارند برگزاری کارگاه دانش افزایی اعضای هیئت علمی سومین دوره هم اندیشی کارمندان دانشگاه مازندران

حضور دکتر ربیع فلاح، استاندار مازندران در دانشگاه مازندران


دانشگاه مي تواند در بخش هاي مختلف به تحقق برنامه ها كمك كند

 

       به گزارش روابط عمومي دانشگاه مازندران، ربيع فلاح جلودار، استاندار مازندران در نشست معاونین، روسای دانشکده ها، مدیران مختلف و اعضای تشکلهای دانشجویی دانشگاه مازندران در بابلسر، با اشاره به اين كه مازندران به لحاظ برخورداري از منابع طبيعي خدادادي، شرايط آب و هوايي و جغرافيايي و نخبگان و نيروهاي انساني فرهيخته كارآمد در همه زمينه ها در شمار استان هاي برتر كشور است، تصريح كرد: مازندران هم چنين به لحاظ جمعيتي، زيرساختي، نزديكي به پايتخت و همسايگي با چهار كشور در حوزه درياي خزر موقعيت ويژه اي دارد.

       مقام عالي دولت در استان، با بيان اين كه مازندران با دارا بودن بيش از 200 مركز دانشگاهي، بعنوان يك استان دانشگاهي در سطح كشور معرفي شده است، تصريح كرد: بايد در برخورداري بيشتر از مراكز دانشگاهي دولتي با توجه به جمعيت استان تلاش شود.

       ربيع فلاح با اشاره به اين كه دانشگاه مركزي بسيار مهم است و در فرمايشات مقام معظم رهبري به عنوان تربيت كننده سرمايه هاي انساني كشور تصريح شده است، گفت: هر گونه تحول جدي در حوزه هاي مختلف كشور از دانشگاه ها شروع مي شود.

        وي با بيان اين كه 13 آبان به عنوان يك رويداد مهم و ديگر نقاط عطف تاريخي، نتيجه نقش آفريني مستقيم و موثر دانشجويان است، افزود: امروز استكبار ستيزي، به عنوان جريان عمومي و فرهنگ سياسي كشور نهادينه شده است.

       نماينده عالي دولت در مازندران، با اشاره به اين كه علي رغم ملاحظات اعتباري كه دولت با آن روبروست، بحث طرح هاي نيمه تمام باقي مانده از گذشته نيز بايد به اتمام برسد و دولت تدبير و اميد جز طرح هاي كوچك شهري و خدمات شهري و واحدهاي كوچك عمراني و طرح هاي ضروري، هيچ طرح جديدي را در حوزه هاي مختلف تعريف نكرده است، گفت: راهي جز جذب مشاركت بخش خصوصي و استفاده از ظرفيت اين بخش براي پيشبرد امور وجود ندارد.

       استاندار با اشاره به اين كه تلاش كرديم تا با راه اندازي پنجره واحد و تسهيل در كار سرمايه گذاران، روند توسعه توليد و سرمايه گذاري را سرعت ببخشيم، افزود: اين گام ها به اندازه خود موثر بوده است و بايد با جديت دنبال شود.

      ربيع فلاح، با اشاره به اين كه در پسا برجام شرايط جديدي بوجود آمده و هيات هاي سرمايه گذاري براي همكاري هاي دو طرفه به كشور و استان مي آيند، اظهار داشت: ابتدا بايد گفتمان سازي لازم در اين راستا صورت گيرد.

       وي با تاكيد بر اين كه دانشگاه بايد ظرفيت و توان خود را در اختيار گسترش ارتباطات بين المللي قرار دهد، خاطر نشان ساخت: روابط دو طرفه با كشورهاي داراي قابليت سرمايه گذاري و بازارهاي هدف بايد مستمرا دنبال شود.

       ربيع فلاح، گفت: دانشگاه مي تواند خدمات پزشكي، خدمات فني و مهندسي و ديگر خدمات قابل ارايه را به كشورهاي خواستار اين خدمات ارايه كند.

       استاندار گسترش حوزه ict و فعاليت دانش بنيان و مراكز رشد را زمينه اي بسيار مساعد در راستاي تقويت اشتغال و فضاي كسب و كار برشمرد و افزود: 18 شركت فناوري برتر كشور با استانداري مازندران تفاهم نامه همكاري امضا نمودند كه بر اساس آن از سوي اين شركت ها بالغ بر 2000 ميليارد تومان در استان سرمايه گذاري صورت مي گيرد و 4000 شغل پايدار ايجاد خواهد شد.

        فلاح، با اشاره به اين كه بالغ بر 1000 ميليارد تومان در 3 سال اخير در حوزه ‏ ict در مازندران سرمايه گذاري شده است، ياد آور شد: سالانه 700 ميليارد تومان توسط مردم براي دريافت خدمات در حوزه مخابرات پرداخت مي شود و بايد ببينيم برون داد اين هزينه چيست و چقدر توانستيم در حوزه توليد و خدماتي كه مردم نياز دارند كار كنيم.

       استاندار، افزود: كارگروهي براي پيگيري توسعه كسب و كار در حوزه ict تشكيل داديم تا توان و ظرفيت دانشگاه ها و مراكز علمي را در اين راستا تجميع و مديريت كند.

       ربيع فلاح، خاطر نشان ساخت: بايد مهارت آموزي را در اولويت برنامه قرار دهيم و براي فارغ التحصيلان براي درك درست حوزه ict و  تحليل محتوا دوره هاي آموزشي لازم را برگزار نماييم و به توانمند سازي دانشگاه ها براي فعال كردن مراكز رشد كمك كنيم.

       استاندار با بيان اين كه 24 درصد اشتغال و 28 درصد درآمد استان از بخش كشاورزي حاصل مي شود و توليد محصول، تنظيم بازار و انتقال آن نيز نيازمند برنامه ريزي و تلاش فراوان است، تصريح نمود: بيش از 2500 واحد توليدي-صنعتي كوچك و بزرگ فعال و نيمه فعال در استان قرار دارند و بايد مسايل شان دنبال شود كه بحمدالله مازندران در ارايه  بسته حمايتي توليد رتبه نخست كشور را كسب نموده است.

وي مسايل اجتماعي استان را نيز از حوزه هاي با اهميت دانست و نقش دانشگاه ها را در مقابله با آسيب هاي اجتماعي مهم ارزيابي نمود و بيان داشت: در سال جاري بالغ بر  2.5 درصد آمار طلاق در استان كاهش يافته، لذا  اگر در كنار هم باشيم و نهاد سازي كنيم، برنامه هاي استان در بخش هاي مختلف به تحقق خواهد رسيد.

       استاندار با بيان اين كه دانشگاه مي تواند در بخش هاي مختلف به تحقق برنامه ها كمك كند، افزود: در سواحل در قياس با سال هاي 92 و 93 به ميزان 70 درصد شاهد كاهش غريق بوده ايم.

       ربیع فلاح با اشاره به اين مطلب كه هر چقدر دانشگاه بتواند در کیفیت و کمیت علمی نقش خوبی داشته باشد جامعه هم از جهت شکل می گیرد، خاطرنشان کرد: دانشگاه ممکن است مواجه با کمبودها و کسری هایی از لحاظ مادی و اقتصادی باشد، این واقعیتی است که وجود دارد و نمی توانیم آن را انکار کنیم، اما در گزارشی که دکتر میرنیا ارایه کردند و ماحصل فعالیت های مجموعه دانشگاه در یک سال اخیر بوده است، این موقعیت ها را مسئولان قبلی هم داشتند،. این بیانگر این است که با صرفه جویی و اقتصاد مقاومتی که دانشگاه آن را سرلوحه خود قرار داده است، می توان اقدامات بسیار خوبی انجام داد.

       مقام عالي دولت در مازندران، با اشاره به اين كه دانشگاه بايد به تاكيد مقام معظم رهبري نهضت علمي را دنبال نمايد تا توليد علمي ما در دنيا كاهش نيابد، گفت: كرسي هاي آزاد انديشي در دانشگاه ها مورد نياز است.

       استاندار، تصريح نمود: ما در استان از همه سلايق فكري و سياسي ياري خواستيم و در انتصابات از شايستگان ضمن پذيرش گفتمان دولت بهره گيري نموديم و اعتقاد داريم كه همدلي و اتحاد در بخش هاي مختلف خروجي اش را نشان مي دهد.

 

 

درصددیم با سرلوحه قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری یک نوع صرفه جویی و قناعت در هزینه‌کرد را پیش بگیریم

 

   به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، روز شنبه 15 /8 /95 دکتر ربیع فلاح استاندار مازندران در راس هیاتی با حضور در دانشگاه مازندران، ضمن شرکت در جمع مسئولان دانشگاه مازندران و تشکل های دانشجویی، از طرح های عمرانی دانشگاه جامع استان نیز بازدید کرد.  

      در این نشست، دکتر سیدخلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران ضمن خیرمقدم، به ارایه گزارش مختصری از وضعیت دانشگاه پرداخت و در ادامه هر یک از معاونان دانشگاه در خصوص حوزه فعالیت خود و نیازها و مشکلات موجود مطالبی را بیان کردند.

      دکتر میرنیا در ابتدا ضمن اعلام این مطلب که تقریبا یک سال است که در این دانشگاه مشغول فعالیت می باشم عنوان داشت: زمانی که بنده در دانشگاه حضور پیدا کردم متاسفانه مسایل و مشکلاتی بود که در 10 سال گذشته مورد غفلت واقع شد. دانشگاه مازندران که دانشگاه مادر و دانشگاه منتخب استان است زیرساخت های لازم را بعد از ده سال که بنده دانشگاه را ترک کردم فراهم نشده بود.

      وی در ادامه به بیان برخی مشکلات موجود پرداخت و افزود: دانشکده حقوق و علوم سیاسی، الهیات، ریاضی، علوم اقتصادی و اداری و عمران هیچ ساختمانی در دانشگاه مازندران ندارد که در آن مستقر باشند. در حالی که دانشجویان ما در پردیس استقرار دارند، مصلحت این است که هم سازمان مرکزی انتقال داده شود و هم دانشکده ها دارای ساختمان شوند. دانشگاه با یک کالبد بسیار ناقص مواجه و دانشکده ها به صورت درهم و در دل یکدیگر کار خود را انجام می دادند و فضای قبلی را به نوعی به صورت مشترک استفاده می کردند. از این جهت به شدت کسری فضای کالبدی دانشگاه که در طول این 10 سال باید انجام می شد انجام نشد و این کسری خود را نشان می داد.

     رییس دانشگاه جامع استان در ادامه به نحوه هزینه کرد در دانشگاه اشاره کرد و افزود: هزینه کرد به صورتی بود که فرصت خدمت را برای مدیران باقی نمی گذاشت تا بتوانند با استفاده از منابعی که کسب می کنند یا ذخیره می کنند این کالبد ناقص را به اتمام برسانند.

      رییس دانشگاه مازندران سپس در بخش دیگری از سخنانش گفت: تصمیمی که ما در دانشگاه گرفتیم این بود که بیاییم به نحوی با سرلوحه قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری که "سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" بود، یک نوع صرفه جویی و قناعت در هزینه‌کرد را پیش بگیریم، به نحوی هزینه های جاری را کاهش بدهیم و درآمدهای اختصاصی دانشگاه را به سمت سرمایه گذاری سوق بدهیم.  این در حالی است که تا این لحظه موفق نشدیم تا 100٪ در آمد اختصاصی را به سمت سرمایه گذاری ببریم، اما داریم به این سمت گام بر میداریم و برنامه ها را به این شیوه تنظیم کردیم.

       رییس دانشگاه جامع استان خاطرنشان کرد: الان با توجه به اینکه ما هیچ اعتبار دولتی برای این کار نداشتیم و از سویی دانشگاه باید این کالبد را داشته باشد، از محل منابع درآمد اختصاصی چندین پروژه را شروع کردیم. از جمله پروژه دانشکده علوم اقتصادی و اداری، دانشکده حقوق و علوم سیاسی و دانشکده عمران که در هفته دولت کلنگ آن زده شد و پیمانکار هم انتخاب شد و الان مشغول طرح ریزی و اجرای کار هستند و در یک فرایند دو تا سه ساله این پروژه ها تحویل دانشکده ها خواهد شد و آنها از حالت استیجاری خارج و مستقل خواهد شد.

        ایشان در ادامه به پروژه آزمایشگاه مرکزی دانشگاه مازندران اشاره کرد و افزود: در سفر استانی سال قبل کلنگ این پروژه  زده شد، اما بعد گفتند که کلنگ به اشتباه زده شده و اعتباری برای آن دیده نشده است. ما هم مکاتباتی با معاون اجرایی رییس جمهور و دوستان دیگر در تهران داشتیم که متاسفانه منجر به نتیجه نشد و این طرح را هم از محل درآمد اختصاصی دانشگاه کلنگ زدیم که هم اکنون در دست اجرا قرار دارد.

       رییس دانشگاه مازندران در بخش دانشجویی نیز به مشکل خوابگاه های دانشجویی اشاره کرده و گفت: ما یک خوابگاه قدیمی بنام شهید نواب صفوی داشتیم که بسیاری از ساختمان های آن فرسوده شده و کارآیی لازم برای اسکان نداشت.  از چند سال قبل دوستانی که بودند برنامه انتقال دانشجویان را به ساختمان های جدید دنبال می کردند اما به دلیل مشکلاتی که وجود داشت موفق نشدند اما به هر حال تابستان امسال فشار زیادی وارد کردیم و توانستیم از اردیبهشت ماه برنامه ریزی متمرکزی انجام دهیم تا توانستیم برخی از زیرساخت ها را آماده کنیم و الان دانشجویان پسر ما مستقر شدند. در مکان جدید به جز دانشجویان دکتری و دانشجویان خارجی که فعلا در همان خوابگاه شهید نواب صفوی مستقر هستند، در بلوک هایی که قابلیت اصلاح و اسکان داشتند سازماندهی شده اند.

الان دانشجویان پسر در خوابگاه جدید که به نام مبارک امام حسین(ع) نامگذاری شده مستقر هستند، سلف و رستوران هم آماده شده، ولی همچنان ضعف هایی در زیرساخت ها وجود دارد که البته در اینجا از شهردار محترم بابلسر تشکر می کنم که در ایجاد فضای رو باز این مجتمع کمک بسیاری کردند و از جناب آقای مهندس اسد فرماندار محترم که ما را در این راه بسیار حمایت کردند. لازم به ذکر است که کلیه این اقدامات بدون هیچ گونه اعتبار تخصیصی از محل درآمدهای اختصاصی انجام شد.

       رییس دانشگاه جامع استان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از برنامه هایی که مقام معظم رهبری تاکید داشتند این بود که دانشگاه ها باید بین المللی بشود و ما در این راستا تلاش کردیم برای جذب دانشجوی خارجی اقدام کنیم.  از روزی که بنده این مسئولیت را پذیرفتم کارهای زیادی انجام شد و در مهرماه امسال در حدود 20 دانشجوی خارجی به ما اختصاص دادند که به صورت کلی اکنون در حدود 50 دانشجوی خارجی در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند که عمدتا از کشورهای عراق، سوریه،کشورهای بلوک شرق سابق(روسیه) و تعدادی دانشجوی افغان که با برطرف شدن موانع حضور افغان ها در مازندران، ما از دانشگاه کابل هم متقاضی داریم. هدف این است که به سمتی برویم که به جای داشتن دانشجوی شبانه و پردیس که یک مقدار با کیفیت در آموزش عالی تناقض دارد، جای آن را با دانشجوی خارجی پر کنیم تا در طول یک برنامه ده ساله دانشجویان خارجی را جایگزین دانشجویان شبانه و پردیس نماییم.

      دکتر میرنیا در باب تجهیزات در دانشگاه مازندران نیز عنوان کرد: در طول این سال ها از این تجهیزات تنها استفاده شد و بازسازی فقط در حد ابتدایی انجام شد. در این راستا هم تصمیم گرفتیم تا از بانک ها تسهیلاتی را به مبلغ یک میلیارد تومان به صورت وام دریافت کنیم تا برخی آزمایشگاه ها که نیاز به تجهیز یا تعویض امکانات دارند را پوشش دهیم. تاکنون هم از نمایشگاه های داخلی در حدود پانصد میلیون تومان تجهیزات خریداری و به تدریج به دانشگاه وارد می شوند. در راستای نوسازی آزمایشگاه هم اقداماتی انجام شد که قابل ذکر است.

     در بخش زیرساخت ها هم رییس دانشگاه مازندران با بیان این مطلب که همگام با انتقال دانشجویان یکسری زیرساخت هایی هست که مورد نیاز دانشجویان است خاطرنشان کرد: اکنون در حدود 2600 دانشجوی دختر و پسر بصورت شبانه روز از خوابگاه استفاده می کنند. ما یک درمانگاه شبانه روزی قابل قبول برای اینها نداریم که الحمدالله مهندس مشاور در حال آماده سازی نقشه آن است که تا دو ماه آینده کار برای آن هم شروع می شود.  خوابگاه دختران هم با دارا بودن 1400 دانشجو، فاقد رستوران ثابت می باشد که در شان دانشجویان عزیز نیست که درصدد هستیم تا این نقص هم در اسرع وقت برطرف شود.

      دکتر میرنیا در پایان اشاره کرد: یکی از مسایل بسیار مهمی که ما به آن فکر کرده و سعی در انجام آن داریم تحقق واقعی شعار اقتصاد مقاومتی است. ما صرفه جویی را سرلوحه کار خودمان قرار دادیم البته بدون آنکه به کیفیت لطمه ای وارد کنیم. سعی در ادغام برخی کلاس ها با ظرفیت کم بصورت ضربدری داریم که البته نیاز به زمان دارد.

 

 

باید به  دشمن از همان جایی ضربه بزنیم و او را خارج کنیم که از آن وارد شد

 

        به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، حجت الاسلام محمد رحیمیان رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان مازندران در این مراسم ضمن بیان این مطلب که ما در نهاد در سه عرصه اساتید، کارمندان و دانشجویان ماموریت داریم عنوان داشت: چهارچوب کلی کار ما هم فعالیت در عرصه فرهنگ دینی است، هم در بحث معرفتی  و هم در بعد رشد اخلاقی و اعتلای آگاهی های سیاسی.

          مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مازندران ادامه داد: در قسمت اساتید در مبحث معرفت افزایی که با هدف اعتلای خود اساتید فعالیت می کند، ما عهده دار فراهم آوردن امکاناتی از قبیل استاد و محورهای آموزشی با همکاری معاونت آموزشی دانشگاه هستیم که محورهای آن شامل معرفت دینی، اخلاق حرفه ای، تربیت دینی، بینش سیاسی و فرهنگ و تمدن اسلامی است.

       حجت الاسلام رحیمیان افزود: در حوزه دانشجویی نیز مباحثی همچون کرسی های آزاد اندیشی، بحث اقامه نماز که ریاست ستاد اقامه نماز نیز بر عهده ریاست دانشگاه قرار دارد، مشاوره، تبلیغ و ... نیز در دستور کار قرار دارد که البته با همکاری حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی انجام می پذیرد.

      وی خاطر نشان کرد: امیدوارم با برطرف شدن مشکلات و موانع دانشگاه که در راس آن مشکلات مالی قرار دارد، ظرفیت های بالقوه در مباحث فرهنگی به بالفعل تبدیل شود.

      مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مازندران در ادامه یکی از دغدغه های اصلی کار فرهنگی در استان را عدم وجود یک متولی برای ساماندهی فضای مجازی در عرصه فرهنگی عنوان کرد و یادآور شد: امروزه یکی از اثرگذارترین بخش های فعالیت فرهنگی، فضای مجازی است که در این راستا برخی دانشجویان شناسایی شده اند و آموزش های مختلف را  در این عرصه دیده اند، لکن به دلیل اینکه در کشور و حتی استان یک متولی واحد برای ساماندهی این فعالیت ها وجود ندارد، کار نیمه تمام مانده یا به نتیجه دلخواه نمی رسد. بر اساس آمار، امروزه 70٪ جمعیت کشور از فضای مجازی استفاده می کنند که 50٪ آن جوان هستند. اگر یک کار فرهنگی سالم قرار است شکل بگیرد، باید عرصه آن فراهم شود و یک مرکز عهده دار ساماندهی، حمایت و پشتیبانی از آن گردد.

     رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان مازندران در پایان گفت: باید به  دشمن از همان جایی ضربه بزنیم و او را خارج کنیم که از آن وارد شد و آن هم فضای مجازی و سایبری است.