جلسه تخصصی واکاوی اجرائی شدن عفاف و حجاب در دانشگاه باتاکید بر چالش های پیش رو برگزاري دوره آموزش مجازي بهانه وصل در ايام ماه مبارك رمضان بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها: مراسم معنوي احياءليالي پر فيض قدر در آستانه فرا رسیدن سالروز حماسه غرور آفرین عملیات بیت المقدس برگزار شد:مراسم گرامی داشت آزادسازی خرمشهر برگزاری پنجاه و پنجمین نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه مازندران با موضوع «نقش اخلاق حرفه ای در ارتقا جایگاه دانشگاه» برگزاری کارگاه توانمند سازی اعضای طرح حکمت دانشجویان دانشگاه مازندران با حضور مدیر امور مبلغان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه ها

برگزاری پنجاه ویکمین نشست هم اندیشی اساتید ونخبگان دانشگاه مازندران


 

دفتر هم اندیشی اساتید ونخبگان دانشگاهی دانشگاه مازندران ،پنجاه ویکمین نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه مازندران را با موضوع «نقش اعضای هیات علمی در ارتقای سطح کیفی دانشگاه» را مورخ 96/3/20 با حضور بالغ بر 150 نفر از اساتید هیات علمی دانشگاه در سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم ریاضی برگزار نمود.

در ابتدای این نشست که تاریخ برگزاری آن  با میلاد با سعادت حضرت امام مجتبی (ع) مصادف شده بود، مداح اهل بیت به مدیحه سرایی وذکر فضائل آن امام همام پرداخت.

در ادامه دکتر مرتضی علویان دبیر هم اندیشی اساتید دانشگاه مازندران در خصوص موضوع نشست به ایراد سخن پرداخت و خواستار مشارکت هر چه بیشتر اساتید در موضوع نشست شدند وعنوان داشتند با نگاه مثبتی که در مجموعه مدیریت دانشگاه سراغ داریم ، خروجی چنین جلساتی که محفل مناسبی جهت بازگو نمودن مسائل و دغدغه های مختلف اساتید در موضوعات آموزشی ، فرهنگی و... می باشد ، قطعا در تصمیم گیری های کلان دانشگاه و تدوین راهبردها واولویت های اصلی دانشگاه مورد استفاده وبهره برداری قرار خواهد گرفت ، لذا جلسات  هم اندیشی اینچنینی ، جهت ارائه دیدگاه ها ونظرات موثر وسازنده در جهت تحقق دانشگاه اسلامی متعالی فرصت مغتنمی می باشد.

ایشان در پایان سخنان خود به طرح های مختلف دفتر هم اندیشی اساتید دانشگاه  جهت جلب مشارکت اساتید ونخبگان دانشگاهی اشاره نمودند که از جمله این طرح ها برگزاری نشست های تخصصی دانشکده ای هم اندیشی ، استفاده از ظرفیت وپتانسیل   اساتید ونخبگان دانشگاهی   در فضای مجازی ، تاسیس هیات مذهبی استادان و... می باشد 

 

 

اگر ما رسالت خود را درست انجام دهیم، نیازی به "آتش به اختیار" نخواهد بود

  در ادامه این نشست حجت الاسلام محمد رحیمیان مسئول  نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه  مازندران  در خصوص لزوم تشکیل این هم اندیشی ها گفت: این عرصه و ظرفیت باید در محیط دانشگاه تحقق یابد و بنده فکر می کنم که رسالت اصلی ما خدمتگزاان در دانشگاه به طریق اولی قطعا به خاطر ارتباطی که با دانشجوها داریم برای تربیت کردن و آماده کردن آنها خیلی موثر است و اعتقاد بنده این است نقش شما بیشتر از دستگاه های مسئول و رسمی تاثیر گذار باشد. واقعا رسالت تاثیر گذاری شما اساتید خصوصا رشته هایی که خیلی مرتبط به بحث فرهنگی نیست اما اگر آن استاد جدا از رسالت علمی خودش، رسالت تربیتی را نیز سرلوحه ی کارش قرار دهد با رفتار خود و کردار و گفتار خود می تواند تاثیر گذار باشد.

      حجت الاسلام رحیمیان ادامه داد: به هر حال واقعیت این است که شرایط و وضعیت خودمان را می دانیم و زمینه برای پیشرفت و تعالی وجود دارد و قدم های بزرگی در طی این سال ها برداشته ایم. اما تا رسیدن به هدف و آرمانی که برای ما ترسیم شده است، راه کمی نداریم که این مهم در سایه ی همت و تلاش امثال ما می تواند شکل خودش را پیدا کند و به پیش برود.

        رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان مازندران در بخش دیگری از سخنانش در خصوص توطئه ها و تهاجماتی که بویژه در بخش فرهنگی از سوی دشمنان، مردم و جامعه ی ما را تهدید می کند، تاکید کرد: ما در فضای انقلاب اسلامی بدخواهان فراوانی داریم که تمام همت خود را از ابتدای انقلاب بسیج کرده اند تا ما را از راه اصلی خود منحرف کنند. بحث تهاجم دشمن یک واقعیت است و در تمامی عرصه ها وجود دارد. ما درگیر این جنگ هستیم، دستگاه های مسئول بخصوص آنهایی که در مراکز تصمیم گیری هستند باید کار و تلاش متناسب خود را داشته باشند اما اگر دچار سستی شوند و به تعبیر مقام معظم رهبری مختل و تعطیل باشند و در تشخیص اولویت ها مختل باشند و رسالت خود را همپای نسل انقلابی پیش نبرند، منجر به شکست خواهد شد.

      حجت الاسلام رحیمیان در پایان سخنانش با توجه به تعبیر" آتش به اختیار" مقام معظم رهبری، خاطرنشان کرد: اگر رابطه ی بین استادان و مسئولان که فرماندهان جبهه ی جنگ نرم هستند با افسران جوان جهاد فرهنگی گسسته شود و هماهنگ عمل نشود، هدایتگری صورت نگیرد، فرمان آتش به اختیار برای همین مورد است. مقام معظم رهبری شدیدا اعتقاد به نظم دارند. این خطاب قبل از اینکه به افسران جوان جنگ نرم باشد به بنده و امثال بنده بر می گردد. اگر ما رسالت خود را درست انجام دهیم، نیازی به آتش به اختیار نخواهد بود.

 

استاد باید صبور، آرام و  آرام بخش باشد تا دانشجو بتواند به شخصیت او تکیه کند

   دکتر سید خلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران در  این نشست، ضمن تسلیت واقعه ی تروریستی تهران گفت: اتفاقی که در روز چهارشنبه در تهران افتاد تقریبا در دهه ی 60 هر روز اتفاق می افتاد و ما در آن فضا زندگی کردیم و آن را درک کردیم و برای ما عادی است که نباید باشد و عادی بودن آن بد است.

       رییس دانشگاه مازندران در ادامه با تاکید بر حفظ امنیت در جامعه افزود: بخشی از ایجاد امنیت در دست ما است. امنیت روانی جامعه در دست ما است و ما با فعال ترین و نخبه ترین افراد جامعه سر و کار داریم. فکری فعال، ذهنی فعال و خلاق و پر انرژی. آن وقت اگر من به عنوان یک مسئول و شما به عنوان یک استاد نتوانیم به درستی این انرژی فعال را مدیریت کنیم پاسخگو چه کسی است؟ و اگر دانشجویی از من و شما پاسخ قانع کننده ای نشنود و مخالف استاد و دانشگاه شود پاسخ مخالفت او را چه کسی خواهد داد؟ آیا ما این افراد را به سوی کجی سوق نمی دهیم؟ یک رفتار استاد می تواند دانشجو را از ادامه ی تحصیل منصرف می کند! من و شما باعث این رفتار می شویم و گاها مقصریم.

       دکتر میرنیا سپس به مراحل جذب استاد در دانشگاه اشاره کرد و افزود: ما برای جذب استاد در بهمن ماه اطلاعیه جذب دادیم و حدود 55 نفر اعلام نیاز شده بود، باید تلاش کنیم تا افراد برتر اولویت انتخاب خود را دانشگاه مازندران قرار دهند.

       رییس شورای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران در بخش پایانی سخنانش با اشاره به مقام والای استاد و لزوم حفظ جایگاه مهم آن، خطاب به اساتید حاضر در مراسم بیان داشت: دوستان کمی بیشتر در انجام وظیفه دقت کنید و دانشجوها را راهنمایی کنید. من اصلا نمی خواهم استاد رفتاری بکند که در مقابل دانشجوی خود شرمنده شود. چرا باید استاد در کلاس با دانشجو رفتاری داشته باشد که امروز به دانشجو تعظیم کند و طلب بخشش و شرمندگی کند؟! مقام استادی مقام والایی است که در جایگاه والایی به آن تکیه زده ایم البته که دانشجو محترم است ولی من الگوی دانشجو هستم و نباید وضع اینگونه باشد. نه اینکه عذرخواهی اشکال داشته باشد ولی چرا از قبل خود را کنترل نکنیم که بعدا کار به معذرت خواهی نرسد! اگر دانشجویی اعتراض دارد باید بتواند اعتراض خود را به طور کامل ایراد کند و جواب قانع کننده ای بگیرد. استاد باید صبور، آرام،  آرام بخش باشد تا دانشجو بتواند به شخصیت او تکیه کند.

 

در ادامه این نشست اساتید دانشگاه به بیان نظریات خود در خصوص موضوع نشست پرداختند.