جلسه تخصصی واکاوی اجرائی شدن عفاف و حجاب در دانشگاه باتاکید بر چالش های پیش رو برگزاري دوره آموزش مجازي بهانه وصل در ايام ماه مبارك رمضان بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها: مراسم معنوي احياءليالي پر فيض قدر در آستانه فرا رسیدن سالروز حماسه غرور آفرین عملیات بیت المقدس برگزار شد:مراسم گرامی داشت آزادسازی خرمشهر برگزاری پنجاه و پنجمین نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه مازندران با موضوع «نقش اخلاق حرفه ای در ارتقا جایگاه دانشگاه» برگزاری کارگاه توانمند سازی اعضای طرح حکمت دانشجویان دانشگاه مازندران با حضور مدیر امور مبلغان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه ها

در ساختمان کتابخانه مرکزی دانشگاه انجام شد: آیین افتتاح و بهره برداری از بوستان اندیشه دانشگاه مازندران 

 

 

 

 

 

درصددیم فعالیت کتابخانه دانشگاه را به صورت شبانه روزی حتی در روزهای تعطیل فراهم کنیم

  به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، آیین افتتاح و بهره برداری از بوستان کتاب اندیشه دانشگاه مازندران، صبح امروز با حضور ریاست دانشگاه، رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان، روسای دانشکده ها و برخی دیگر از مسئولان دانشگاهی برگزار گردید.

       براساس این گزارش، دکتر سیدخلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران در این مراسم، با اشاره به این مطلب که من احساس می کنم دانشگاه ما علیرغم پتانسل و ظرفیت هایی که دارد، فاقد مکان های مشخصی است تا دانشجویان بتوانند فکر خود را به کارایی برسانند، افزود: به عنوان مثال این فضا یک نمونه از مکان هایی است که ذکر شد. ما جایی برای تشویق به کتابخوانی نداشتیم. هر چند دانشگاه دارای کتابخانه عظیمی است، ولی جایی برای کتاب های غیر درسی نداشتیم.

       دکتر میرنیا خاطر نشان کرد: فضا هیچ وقت به ما کاری را دیکته نمی کند، بلکه این ما هستیم که به فضا دیکته می کنیم چه کنیم.

       رییس دانشگاه مازندران در ادامه با اشاره به یکی دیگر از فضاهای در دست بهره برداری دانشگاه گفت: گالری هنر که به زودی افتتاح خواهد شد، یکی دیگر از فضاهایی است که دانشجویان رشته های هنری ما می توانند تمام آثار خود را در آن به نمایش بگذارند. این در حالی است که تا قبل از این، هر اثری که دانشجویان خلق می کردند یا در بایگانی ذخیره می شد یا از بین می رفت. اثری که دانشجو کلی در آن ذوق و سلیقه به کار برده و زحمت زیادی کشیده است. در این گالری می توان 270 قطعه هنری نمایش داد.

       دکتر میرنیا در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه این بخش می تواند به کتابخانه ما روح تازه ای بدهد و باید از این پتانسیل نیز استفاده کرد، بیان داشت: دانشگاه نیز از این کار حمایت می کند و می تواند هر ماه یک یا دو بار امکان مسابقه کتابخوانی با اهدای جایزه را فراهم کند تا با این کارها دانشجویان را تشویق به حضور در کتابخانه و مطالعه کتاب نماییم.

       رییس بزرگترین مرکز آموزش عالی در استان یادآور شد: در سیستم آموزشی امروز، از کتابخانه به عنوان یک مرکز یادگیری یاد شده است تا دانشجو بتواند به صورت سخت افزاری کتاب بخواند و به شکل نرم افزاری آن را تکمیل کند. اگر بتوانیم برای کتابخانه چنین کاربری را اثبات کنیم، می توانیم کتابخانه را از حالت رکود خارج کنیم. ما ضعف زیادی در کتابخانه داریم که باید به تدریج آن را حل کنیم و با اراده قوی کتابخانه را از حالت رکودی و خمود خارج کنیم.

        دکتر میرنیا در بخش پایانی سخنان خود با بیان این نکته که باید کاری کنیم تا استاد و دانشجو با میل و علاقه خود به دانشگاه بیایند، گفت: ما 3000 دانشجوی خوابگاهی داریم که اگر کتابخانه به صورت شبانه روز باز باشد، امکان مطالعه و استفاده از کتابخانه برای آن ها بیشتر است که ما پیگیر کارهای آن هستیم و حمایت خود را از این طرح ادامه می دهیم تا حتی در روزهای تعطیل هم مشغول  به کار باشد و دانشگاه همه روزه فعالیت داشته باشد. اگر کتابخانه باز شود، آزمایشگاه های ما نیز همه روزه باز خواهد شد و من قول می دهم که حمایت خود را در انجام این کار از شما دریغ نکنم.

 

 

داستان کتاب داستان مفصل و زیبایی است که نسل ما بسیاری با آن بیگانه هستند

       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، حجت الاسلام محمد رحیمیان رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان در مراسم افتتاح و راه اندازی بوستان کتاب اندیشه دانشگاه مازندران ضمن خیر مقدم و گرامی داشت یاد استاد فقید دانشگاه مرحوم حجت الاسلام والمسلمین دکتر اصغری آقمشهدی، با اشاره به فرمایش امیرالمومنان حضرت علی(ع) که فرمودند:"کتاب ها بوستان های دانشمندان است"، گفت: همانطور که باغ پر درخت دارای برکات و میوه های گوناگونی است، بوستان کتاب نیز نیازهای مختلف جسمی و روحی انسان را پاسخ می دهند.

       رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان ادامه داد: اصولا اندیشه و تفکر در مکتب اسلام از جایگاه بسیار والایی برخوردار است. تاکیدات فراوانی که ما در آیات قرآن داریم شروع دعوت پیامبر با اقرا باسم ربک الذی خلق و بحث تعلیم و آموزش علم الانسان ما یعلم الذی علم بالقلم، جایگاه این کلمات این گونه برجسته می شود که ما جزیره العربی را در نظر داشته باشیم که در ابتدای بعثت پیامبر تعداد کسانی که می توانستند بنویسند به اندازه ی انگشتان دست نبود در آن فضا آیات وحی اینگونه شروع می شود. این معنای زیادی دارد و اسلام ما را با تفکر به تعقل و به دانش دعوت می کند که باید از ظرفیت ایجاد شده نهایت تشکر و قدردانی کرد.

      حجت الاسلام رحیمیان سپس گریزی هم به دانشگاه و حمایت های ریاست دانشگاه زد و گفت: اگر با کمک ها و جدیت آقای دکتر میرنیا نبود شاید ما امروزه شاهد این سطح از فعالیت ها نبودیم.

       مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مازندران افزود: اینجا بحث مرکز تهیه و تولید کتاب نیست گرچه آن نیز مقدس است و یکی از مراحل رسیدن به مراتب است ولی به عنوان پایگاه فرهنگی که مرتبط به کتاب است می خواهم پیشنهاد کنم در قالب مسابقات، بحث نقد کتاب، بشود کتابی را معرفی کرد و به جایزه گذاشت و مراسمی گرفت و مولفی را بیاریم تا تشویقی برای کتاب خوانی بشود. پیشنهاد می کنم در رشته های مختلف با اساتیدی که اهل کتاب خوانی هستند با آنها به عنوان یک مجوعه جلساتی گذاشته شود و راهنمایی هایی خواسته شود که با تعامل در آنها بشود یک عرصه ی پویا و فعال داشته باشیم که بسیار تاثیرگذار است که پیامی را به دانشگاه می رساند. صمیمانه از حضور شما قدردانی می‌کنم و امیدوارم خداوند همه ی ما را تایید کند و در خدمت کتاب و کتاب خوانی باشیم.

      حجت الاسلام رحیمیان در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: داستان کتاب داستان مفصل و زیبایی است که نسل ما بسیاری با آن بیگانه هستند. در آمار داده شده سرانه مطالعه در ایران 10 دقیقه است. آن هم با وجود سابقه ی تمدن بیشمار ما. ما توصیه های دینی و پشتوانه های دینی داریم. مرحوم علامه امینی برای پیگیری مطالعاتی که داشت سال های متمادی حدود 30 هزار کتاب را بررسی کردند در بازگشت از هند وقتی پرسیدند هوای هند چگونه بود فکری کرد و گفت نمی دانم با اینکه در خط استوا بود و هوا گرم چون شبانه روز در کتابخانه بود و مشغول مطالعه و فارغ از دنیا بود.