رهبر انقلاب در دیدار مسئولان نظام، مهمانان کنفرانس وحدت و قشرهای مختلف مردم: دومین نشست هم اندیشی تخصصی اساتید ونخبگان دانشگاهی دانشگاه مازندران ،باموضوع:« راهکارهای ارتباط موثر دانشگاه با جامعه از منظر رشته های فنی مهندسی» نشست مشترک مسولان محترم دفاتر نهاد و مدیران محترم گروه معارف اسلامی دانشگاه های استان مازندران اولین کارگاه آموزشی گفتگوی ماه با حضور مسوولان دانشگاهی و جمع کثیری از بازنشستگان دانشگاه:کانون مهر بازنشستگان دانشگاه مازندران راه اندازی شد مسول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ماندران در پنجمین دور نشست هیات رییسه دانشگاه با اعضای هیات علمی در دانشکده علوم انسانی: رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع عظیم و پرشکوه بسیجیان در ورزشگاه یکصد هزار نفری آزادی برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم توسط هیات مذهبی محبان الحسین دانشگاه مازندران سیزدهمین جلسه اساتید روحانی عضو هیات علمی دانشگاه مازندران

هشتمین ضیافت اندیشه استادان دانشگاه مازندران


     در این طرح که با حمایت و همکاری مشترک نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مازندران و معاونت توسعه و پشتیبانی دانشگاه برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمین محمدیان رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های سراسر کشور نیز حضور داشت.

استاد باید درست اندیشیدن، تعامل صحیح با دیگران و نوع ایستادگی در برابر مشکلات را به دانشجو یاد دهد

        حجت الاسلام محمدیان رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور در این مراسم با اشاره به این که معمولا دوره هایی که در مشهد برگزار می شود به جهت اخذ نورانیت از امام رضا(ع) است، گفت: البته بحث های دیگر به علت همین نورانیت برکت بیشتری پیدا می کند.

       وی استفاده از مفاهیم قرآن در وظیفه ای که همه به عنوان معلمی بر عهده دارند را لازم دانسته و افزود: از نظر قرآن ایمان به خدا گام اول نیست. اینطور نیست که اولین کار این باشد که به خدا ایمان بیاوریم. شرایطی قبل از ایمان به خدا وجود دارد که اگر آنها فراهم نشود، ایمان به خدا کارایی ندارد.

       حجت الاسلام محمدیان با اشاره به این مطلب که یکی از آن شرایط این است که جنبه انسانی انسان به بلوغ برسد، اظهارداشت: این یعنی انسان نسبت به انسان های دیگر حس مسئولیت داشته باشد و بی تفاوت نباشد. کسی که نسبت به هم نوع خودش احساس مسئولیت نکند، سخن از ایمان گفتنش هیچ معنایی ندارد. با استناد به سوره ی بلد که می فرماید کسی که به ایتام بی توجه باشد دین را انکار می کند، پس وای بر نمازگزاران. کسی که نماز شب بخواند ولی به انسان های اطراف که به او نیاز دارند توجه نکند، نمازش قبول نیست. چهار جای قرآن این مطلب آمده است که از جهنمیان علت جهنمی شدنشان را پرسیده اند و آنها در پاسخ می گویند: به خدا ایمان نیاوردیم یا به فقرا و نیازمندان رسیدگی نکردیم. ما به این بخش کم توجه کردیم که ایمان به خدا زمانی ایمان موثر است که ابتدا جنبه های انسانی انسان درست شده باشد.

       رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور، ورود به کلاس ایمان بدون طی کردن جنبه انسانی را بی فایده و اتلاف عمر دانسته و خاطرنشان کرد: دلیل بیان کردن این موضوع این است که ما به عنوان معلم وظیفه ای داریم. یک عده جوان آمدند تا در حضور اساتید یاد بگیرند و وارد جامعه شوند و افراد مفیدی باشند. اگر ما به همه جنبه های شخصیتی دانشجو توجه نکنیم و فقط به دنبال آموزش گزاره های علمی باشیم، بعید می دانم که بتوانیم از آن سرمایه ایمان استفاده کنیم. بسیاری از این دانشجویان زمینه شنیدن این مطالب را در خانواده های شان نداشتند و بعد از دوره شما هم معلوم نیست کسی باشد که این مطالب را به آن ها آموزش دهد. درست اندیشیدن، تعامل صحیح با دیگران و نوع ایستادگی در برابر مشکلات را یاد دهد.

       حجت الاسلام محمدیان ادامه داد: این دانشجویان بعد از این دوره معمولا در محیط آموزشی دیگری قرار نمی گیرند و شاید آخرین حلقه در محضر شما اتفاق می افتد. باید برای شما مهم باشد که این جوانان در چه حال و هوایی سیر می کنند و نگرانی شان چیست. این جوانان نیاز به پشتوانه دارند. هم پشتوانه فرهنگی و هم پشتوانه روحی. اگر به این بخش توجه نکنیم، در بحث کمالات روحی حتما با مانع جدی رو به رو خواهیم شد. ما باید نسبت به این جوان ها احساس مسئولیت داشته باشیم خصوصا آن هایی که ظاهرشان قابل ارتباط نیست و گریز پا هستند. بترسیم از روز قیامت که جوانان گریز پا در آن روز به سراغ مان بیایند و بگویند شما سراغ مارا نگرفتید و به ما یاری نرساندید.

        رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور با بیان این که دینی که پیامبر ما آورده، دینی است که همه ما مسئولیت داریم، افزود: البته ما روحانی ها به دلیل مسئولیتی که به عهده گرفتیم مسئولیت بیشتری داریم. البته یک جنبه تشویقی هم وجود دارد. پیامبر اسلام(ص) فرمودند: ای علی(ع)! اگر یک نفر به دست تو با خدا آشنا شود، درست زندگی کردن را یاد بگیرد و ایمان بیاورد، از هر آنچه که آفتاب بر او می تابد ارزشش بیشتر است. پس اگر بتوان یک انسان را با خدا مرتبط کرد و احیا ساخت، مانند احیا کردن همه انسان هاست. این زمینه برای همه استادان مهیا است. به ظاهر این جوانان دقت نکنید. دل مهم است و دل این جوانان پاک و سالم است. شاید بسیاری از این جوانان از ما گلایه داشته باشند بعضی بجا و بعضی نابجا، اما می شود با آن ها ارتباط برقرار کرد، پشتوانه ی آن ها شد و به آن ها روحیه داد که در مقابل مشکلات بایستند، از سختی ها نترسند و امیدوار به آینده باشند.

       وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این نکته که قبل از ایمان یک شرط دیگر هم لازم است، ادامه داد: یک تکیه گاه بسیار مطمئن وجود دارد و کسی به آن دست پیدا می کند که اول کفر به طاغوت و بعد ایمان به خدا داشته باشد. یعنی اگر کفر به طاغوت نباشد، ایمان به خدا به نتیجه مطلوب نمی رسد. همان طور که در لا اله الا الله نیز همین است. چون اولی اگر نباشد دومی اتفاق نمی افتد. اگر ظرف خوبی نداشته باشید، محتوای ارزشمند درون آن حفظ نمی شود. راه موفقیت، ایستادن و مقاومت کردن است. تسلیم شدن و سازش هزینه اش بسیار بیشتر از مقاومت است. نتیجه ایستادگی ما در دوران جنگ این شد که جزو 10 کشور برتر در زمینه هوا و فضا هستیم. هوا و فضا امروز کلید بسیاری از علوم است. یا سلول های بنیادی، بحث هسته ای و نانو تکنولوژی. هرجا که مشکل داشتیم و بیشتر به ما سخت گرفتند ما درخشیدیم. خدا هر چه می دهد در سختی ها می دهد. هر جا دیدیم که مشکلات و سختی ها زیاد شد، باید بدانیم فیوضات خدا در آن جا بیشتر است. با سازش و تسلیم شدن چیزی به دست نمی آید.

هزینه ی 45 میلیارد تومانی پروژه هایی که در دانشگاه مازندران در حال اجراست، تلاشی است برای رفع افت علمی دانشگاه

       دکتر سیدخلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران نیز در این نشست با اشاره به این که ما باید از یک نگاه شروع کنیم و به این باور برسیم که خط و هدف ما را سخنان مقام معظم رهبری و امام راحل(ره) مشخص می کنند، گفت: بعد از جنگ، تعبیرم از حرف امام(ره) این بود که دشمن روش خود را از جنگ رویارویی زمینی تغییر داده است.

       دکتر میرنیا افزود: امروز جنگ واقعی در دانشگاه ها است، چون جنگ علمی است. امروز شرایط ما بسیار مهم است. همه ما می دانیم که به شدت در تحریم هستیم و دشمن به ما چنگ و دندان نشان می دهد. آنهایی که دیروز در سنگرهای زمینی با دشمن می جنگیدند، باید بدانند که امروز ما در جنگ نرم می جنگیم. جنگ نرم ما در عرصه علمی و جهاد علمی است. اگر ما نتوانیم دانشگاه را محلی برای تجهیز نظام به سلاح هایی که بتواند با دشمن مبارزه کند و توانایی های ما را به معرض ظهور برساند، کنیم، در واقع دانشگاه کارایی خود را ندارد.

       رییس دانشگاه مازندران ادامه داد: با این دیدگاه ما به این نتیجه رسیدیم که برای مدیریت دانشگاه به گونه ای عمل کنیم که این سربازان و جهادگران عرصه جنگ نرم باید با خیال راحت مسلح باشند. مدیریت دانشگاه فقط وظیفه پشتیبانی از استادان، کارمندان و دانشجویان را دارد. برای این که دانشگاه موفق شود، باید طبیعتا زیرساخت های دانشگاه فراهم شود. دانشگاه مازندران شاید از نادر دانشگاه هایی باشد که دارای زیرساخت های ضعیفی است. استاد چگونه می تواند بدون داشتن اتاق، دانشجو را پذیرش کند و به دانشجو در آرامش مشورت دهد. وقتی استادی اتاق ندارد و اعصابش آسوده نیست در شرایط غیرمتعادل با دانشجو برخورد می کند و این شرایط به دانشجو منتقل می شود و به یک معضل اجتماعی تبدیل می گردد. پس ما در تلاش هستیم تا این زیرساخت های ناقص را کامل کنیم.

       دکتر میرنیا با بیان این مطلب که گاهی ما خود را سپر استاد قرار می دهیم و طبیعی است که سپر صدمه خورده و زخمی گردد، گفت: ما این جراحت را پذیرفتیم چرا که بر این باوریم که اگر دیروز دوستان ما در جبهه زمینی در برابر دشمن می ایستادند و گلوله می خوردند و شهید می شدند و یا اسیر و جانباز می گشتند، امروز ما باید سپر استاد شویم تا بتوانیم این مسئولیت را به سلامت به مقصود برسانیم. در غیر این صورت نفوذ نفوذگران و لابی لابی گران می تواند دانشگاه را از مسیر اصلی خود خارج کند.

       رییس دانشگاه جامع استان به موضوع افت علمی در بسیاری از مراکز علمی اشاره و خاطرنشان کرد: مقصر ابن افت علمی ما هستیم. مگر نظام گفته است که شما موسسات غیرانتفاعی بدون کیفیت علمی ایجاد کنید؟ چه کسی گفته است که بدون استاد ثابت، 2000 دانشجو در یک موسسه غیرانتفاعی بگیرید؟ ما به عنوان دانشگاه ناظر به این عرصه وارد می شویم که دانشگاه غیرانتفاعی که استاد ثابت ندارد باید خود را با نظام تطبیق دهد. اگر در یک دانشگاه دولتی، فعالیت غیراستانداردی انجام گیرد، باید استاندارد شود. دانشجو باید درس بخواند تا نمره بگیرد.

       دکتر میرنیا افزود: امروز دانشگاه با تمام مضیقه هایی که دارد، خطر و ریسک هزینه ی 45 میلیارد تومانی پروژه هایی که در دانشگاه مازندران در حال اجراست را قبول می کند، این تلاش های ما برای رفع افت علمی دانشگاه است. البته با این تورم، دانشگاه مازندران دو الی سه برابر بابت گرانی اجناس سود کرد و بعضی از این پروژه ها که تعریف شده است، افتتاح شده است و بعضی دیگر در حال افتتاح است مثل دانشکده علوم اقتصادی و اداری، دانشکده حقوق و علوم سیاسی، آزمایشگاه مرکزی و پروژه های دیگر، این ها به این دلیل است که استاد بتواند کار خود را انجام دهد و نقش تربیتی خود رابه درستی ایفا کند.

       رییس دانشگاه مازندران با اشاره به این که ما فکر می کنیم که عدم وجود پول دلیل همه مصیبت های ما است، ادامه داد: بخشی از مصیبت های ما، خودمان و مدیریت ما است. اگر ما مصیبت مان را خودمان حل کنیم و بر نفس و تنبلی های خودمان فایق شویم، می توانیم با نبود پول و منابع و با استفاده از روح اقتصاد مقاومتی و جهادی و روح تلاش، مشکلات مان را رفع کنیم و به پول هم وابسته نباشیم. نه اینکه پول مهم نباشد، پول حتما مهم است ولی در رده اول نیست. به مانند اقتصاد، زیر بنا است، زیر بنا همیشه پول نیست.

       دکتر میرنیا در پایان به حوزه دانشجویی نیز گریزی زده و با اشاره به آخرین نشست پرسش و پاسخ شورای صنفی دانشجویی در اردیبهشت امسال گفت: شورای صنفی دانشگاه رسما اعلام کرده است که دانشگاه در حد امکان مشکلات رفاهی دانشجویی را حل کرده است و ما فعلا در دانشگاه مازندران هیچ مشکل رفاهی نداریم و این را مکتوب به همه جا ارسال کردند. این یعنی در دانشگاه مازندران برای رفاه حال دانشجویان کارهای خوب و شایسته ای به انجام رسیده، هر چند ما معتقدیم نسبت به دانشگاه های دیگر، همچنان دچار کمبود رفاهی دانشجویی مانند خوابگاه متاهلی هستیم و امید به حل آن داریم.

دوره 4 روزه دانش افزایی برای کارمندان دانشگاه مازندران به صورت متمرکز و برای اولین بار در مشهد مقدس برگزار خواهد شد

        حجت الاسلام محمد رحیمیان رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان مازندران و مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مازندران نیز در این مراسم گفت: پس از تصویب دوره های دانش افزایی در سال 90 از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای اسلامی دانشگاه ها، این توفیق یار ما بود در 6 سالی که ماه مبارک رمضان در ایام تعطیلات تابستانه واقع شد، سه سفر را میهمان سفره کریمانه امام رضا(ع) با قصد دهه در دهه سوم ماه مبارک رمضان و بهره گیری از شب های قدر و سه سال دوره های پانزده روزه در عتبات عالیات و در کربلای معلی و درک لیالی قدر و پس از ورود ماه مبارک رمضان به عرصه تحصیلی دانشگاه، در این دو سال با همت و مساعدت ریاست دانشگاه، دوره چهار روزه دانش افزایی تحت عنوان ضیافت اندیشه در مشهد مقدس را برگزار کردیم.

        حجت الاسلام محمد رحیمیان ضمن تشکر از هیات رییسه دانشگاه و شخص دکتر میرنیا افزود: استقبال، حمایت و پشتیبانی دکتر میرنیا برای برگزاری این برنامه هم در سال گذشته و امسال که به صورت کامل تر از جهت کیفیت برگزار شد، جدای از 50 درصدی که برای هزینه اصلی این طرح دادند حدود 5 درصد دیگری را نیز خود دانشگاه برای فوق برنامه ها تقبل کرده است و پیامد آن، دوره چهار روزه ای است که برای کارمندان عزیز ما به صورت متمرکز و برای اولین بار در مشهد مقدس برگزار خواهد شد.

                                                                               

                                                                            تصاویر بیشتر